Osuszanie zalanych podłóg


W czasie kiedy nastąpiło zalanie podłogi bardzo często następuje przeniknięcie wody do warstw pod podłogą, ścianek działowych, czy warstw izolacji. Zachodzące zjawisko polega na zaciąganiu wody od dołu na całą ścianę. Następuje tzw. zawilgocenie izolacji ścian. Technologia wykonania warstw izolacyjnych nie pozwala na ich osuszenie przy wykorzystaniu zwykłych osuszaczy, jak również ich samoistnego wyschnięcia. Zalana warstwa izolacyjna traci swoje właściwości termoizolacyjne i powoduje dalsze rozszerzanie się szkody. W zalanych warstwach rozwijają się grzyby i pleśnie, które stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego zawłaszcza dzieci – alergia.
Pamiętaj!
Woda, która dostanie się pod posadzkę, podłogę drewnianą czy wylewkę, przenika do sfery izolacji takiej jak styropian czy wełna mineralna. Nagromadzona wilgoć zamknięta w warstwie podposadzkowej nie ma możliwości samoistnie odparować. Przenika w górę ścian, powodując liczne szkody – m.in. odpadanie tynków czy łuszczenie się farby. Pod wpływem wilgoci odkształca się parkiet, podnoszą się deski i panele.

Walka z zalaną podłogą!!

Pierwszą czynnością, który należy podjąć w przypadku osuszania to pozbycie się jak najszybciej wody. Dotyczy to nie tylko zalania powodziowego, ale i takiego, którego przyczyną jest awaria instalacji wodnej, grzewczej czy kanalizacyjnej w budynku. Za pomocą dostępnych akcesorii tj. wiader, łopat usuwamy nadmiar wody z zalanego pomieszczenia. W tym czasie jeśli jest to możliwe otworamy okna, by dzięki wymianie powietrza pozbyć się wilgoci znajdującej się w powietrzu. Kolejny etap to usunięcie mebli, dywanów, wszelkiego rodzaju sprzętu tak by umożliwić podłodze swobodne oddychanie.
Po wykonaniu podstawowych czynności należy przyjrzeć się podłodze w celu określenia obszar zalania i stan zawilgocenia otaczających zalany teren ścian. Ważne jest również określenie czy w warstwie naszej podłogi znajduje się woda. Jeśli nie jesteśmy pewni co do stanu zawilgocenia warto zwrócić się o pomoc. Nasi pracownicy nie tylko doradzą, ale również dobiorą odpowiedni sprzęt do osuszania podposadzkowego, który będzie konieczny by szybko i skutecznie pozbyć się wody z pomieszczenia